برای بزرگمرد برنامه ریزی شهری

برای بزرگمرد برنامه ریزی شهری

دوشنبه هفته قبل جان فرید من ، درگذشت ، او از صاحب نظرترین دانشمندان و سرشناس ترین نطریه پردازان برنامه ریزی شهری و منطقه ای  بود . اولین بار نظریه مرکز _پیرامون او مرا مجذوب کرد در دو کنفرانس جهانی از نزدیک با او آشنا شدم ، بازخوانی مقالات او در آخرین کتاب اش با نام شورشی ها، شورشی مجدد بر گرایشات عدالتخوانه و اجتماع محور بود . روحش شاد
 
او در بیوگرافی اش آورده بود :
" بيش از 50 سال را در برنامه ريزي به عنوان دانشجو، معلم و شاغل صرف کرده ام و با نزديک شدن هفتادمين سال از عمرم نگاهي گذرا به آنچه که در طول اين سال ها انجام داده ام را مفيد فايده احساس مي کنم.
آثار منتشره من چهار زمينه مجزا و در عين حال هم پوشان را شامل مي شود:
- برنامه ريزي توسعه منطقه اي
- خط مشي و مطالعات شهر نشيني(شهرگرايي،شهرسازي) - توسعه اقتصادي اجتماعي
- تئوري برنامه ريزي"
فریدمن در سال۱۹۶۶ مدل ۴ مرحله‌ای مرکز-پیرامون را در مورد توسعه‌ی منطقه‌ای ارائه داد که بیان می‌کرد «در جاهایی که رشد اقتصادی برای دوره‌های طولانی‌مدت پایدار بماند، انتشار آن موجب یکپارچگی پیش‌رونده اقتصاد فضا می‌شود.» ۱۹ سال بعد مقاله‌اش با عنوان «فرضیات شهر جهانی» جریانی از پژوهش‌ها را در مورد جغرافیای اقتصادی، مطالعات توسعه و برنامه‌ریزی به راه انداخت. کتابی که در سال ۱۹۸۷ با عنوان « برنامه‌ریزی در حوزه‌ی عمومی: از شناخت تا عمل» منتشر کرد به شکلی گسترده به‌عنوان متنی درسی در دانشکده‌های برنامه‌ریزی در سراسر جهان مورداستفاده قرار گرفت.
در این کتاب او مدل برنامه‌ریزی رادیکالی که مبتنی بر «استعمارزدایی»، «دموکراتیزه کردن»، «خود توانمندسازی» است. فریدمن این مدل را به‌عنوان پارادایم «توسعه‌ی آگروپولیتنی» توصیف می‌کند و بر مکان گزینی مجدد محصولات و کارخانه‌های اصلی تأکید می‌کند. در کتاب «برنامه‌ریزی غیر اقلیدسی»(۱۹۹۳) او بر لزوم تمرکز‌زدایی در برنامه‌ریزی تأکید می‌کند و از برنامه‌ریزی‌ای حمایت می‌کند که هنجاری، نوآورانه، سیاسی، بده-بستانی و بر اساس رویکرد یادگیری اجتماعی باشد.
آثار فریدمن شامل ۱۶ کتاب به‌عنوان تنها نویسنده، ۱۱ کتاب به‌عنوان نویسنده‌ی همکار و بیش از ۱۵۰ مقاله و یادداشت می‌شود. آخرین پژوهش‌های او درباره‌ی فرآیند شهرنشینی به ویژه در چین بود. از آخرین کتاب‌های فریدمن می‌توان به «چشم‌انداز شهرها»(۲۰۰۲)، «گذار شهری چین»(۲۰۰۵) و «شورشی‌ها: مقالاتی در نظریه‌ی برنامه‌ریزی»(۲۰۱۱) اشاره کرد. بسیاری از نوشته‌های او به زبان‌های مختلف جهان ازجمله ژاپنی، ایتالیایی، اسپانیایی، پرتغالی، چینی و فارسی ترجمه‌ شده‌اند.
 
#جان_فریدمن

درباره محمد مهدی برادران

همزمان با تدریس دروس دانشگاهی، مدیریت امور اجتماعی و مشارکت­های مردمی شهرداری را بر عهده گرفتم و تلاش نمودم با رویکرد اجتماعی به شهر، شکاف میان مردم و شهرداری را کاهش دهم...

زندگی نامه >>

 

گالری تصاویر