چالش های مشهد 2017 عنوان پایتخت معنوی اسلامی به چه قیمتی؟

چالش های مشهد 2017 عنوان پایتخت معنوی اسلامی به چه قیمتی؟

همشهریان عزیز؛

اولین روز سال 2016 در قالب تبریک سال نو میلادی، دغدغه ام را درباره ی شرایط موجود مشهد برای میزبانی پایتخت فرهنگ اسلامی در سال 2017 به رشته ی تحریر در آوردم که ضمن تکرار مجدد آن در ذیل،‌ نکاتی را اضافه می نمایم.

خدمتتان خواهم گفت! سال آینده و دقیقا در چنین روزهایی " مشهد " مي باید پایتخت فرهنگ اسلامی در سطح جهان باشد. رخدادی که با پیگیری آقای مهندس امینی مدیر دفتر ارتباطات اسلامی خراسان رضوی در ایام مسئولیت اینجانب به عنوان ریاست شورای بین الملل شهرداری مشهد و درخواست مهندس پژمان، شهردار عزيز وقت مشهد نهایی شده و توسط آیسیسکو، مصوب گردید. اما حالا درست یک سال مانده به این واقعه ی مهم، متوجه شدیم که اجلاسیه ی وزرای فرهنگ کشورهای اسلامی که مي توانست مهمترین رخداد این سال در مشهد باشد؛ به شهر کوچک سنار در سودان منتقل شده است! این نکته بدین معنی است که ما برند شهر را در عرصه بین الملل، نه تنها ارتقاء نداده بلکه تنزل داده ایم. 
نمی خواهم قضاوت کنم که دیپلماسی شهری یا دیپلماسی ملی ضعیف بوده و یا لابی و رایزنی مسئولان سودان قوی تر بوده است. 
تجربه ی سال ها فعالیت در عرصه دیپلماسی شهری ایجاب می کند که بر اساس اصل عزت و از سر دلسوزی پیشنهاد کنم که مسئولان امر طی نامه ای انصراف مشهد را از این عنوان به سازمان آیسیسکو اعلام نمایند تا جایگاه کلانشهری که در سال های گذشته هم تراز بارسلون، پاریس، تورنتو، مسکو، گوانژو، استانبول، ژوهانسبورگ و... بوده است و در جایگاه هیات مدیره اتحادیه کلان شهرهای جهان (متروپلیس) تعریف شده بود، به شهری درجه دو و پایین تر از تراز شهری با  143 هزار نفر از سودان تبدیل نشود.
امیدوارم کمترین منفعت این کار علاوه بر جلوگیری از خسارت های بین المللی آینده، فرصتی را فراهم سازد تا شان پایتخت شیعه جهان حفظ شود و مشهد در موقعیتی مناسب، پایتخت فرهنگ اسلامی در جهان گردد. محمد مهدی برادران، عضو کمیته علمی ستاد مشهد 2017 ، یازدهم دیماه 1394 برابر با اول ژانویه 2016

طی چند روز گذشته و پیرو این موضوع مباحثی مطرح شده است که مهمترین آنها، اصرار بر الزام رئیس جمهور توسط 195 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در راستای عودت برگزاری این اجلاسیه به مشهد بوده است!

لازم دیدم پیرو این موضوع و ضمن احترام کامل به نمایندگان امضاء کننده یادآور شوم که اصولاً دعوت از وزرا توسط رئیس جمهور خلاف شأن این جایگاه بوده و به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور مطلوب نمی باشد و نیز تغییر محل اجلاسیه وزاری فرهنگ از سنار در سودان به مشهد، نیازمندِ تصویبِ مجمع عمومی وزرا بوده که برگزاری مجمع فوق العاده در این مدت کوتاه غیر ممکن می نماید. به عبارت دیگر ارجاع یک امر قریب به غیر ممکن به رئیس جمهور، خلاف عرف دیپلماتیک در عرصه ی بین الملل و خلاف اخلاق سیاسی می باشد. مضافاً بر اینکه هنوز به این پرسش پاسخ داده نشده است که در این مدت چه اقدام در خور توجهی در راستای توسعه ی زیر ساخت ها جهت برگزای این اجلاسیه و نیل به پایتختی فرهنگ اسلامی انجام پذیرفته است. ای کاش نیمی از این نمایندگان طی سال های قبل که فضای مناسبی برای رسیدن به استانداردهای برگزاری این اجلاسیه وجود داشت در این عرصه گام می گذاشتند تا در شرایط موجود، شاهد اقداماتی عاجل، بی اثر و توأم با شائبه ی سیاسی نمی بودیم.

محمد مهدی برادران، چهاردهم دیماه 1394

درباره محمد مهدی برادران

همزمان با تدریس دروس دانشگاهی، مدیریت امور اجتماعی و مشارکت­های مردمی شهرداری را بر عهده گرفتم و تلاش نمودم با رویکرد اجتماعی به شهر، شکاف میان مردم و شهرداری را کاهش دهم...

زندگی نامه >>

 

گالری تصاویر