مواضع و مصاحبه ها

به گزارش ایسنا، تصمیم اما از 29 اردیبهشت تغییر پیدا کرد و مردم مشهد با مشارکت بیشتر نسبت به چهار سال قبل، نتیجه را در زمین حریف تغییر دادند. آخرِ دومین ماه از بهار، پایان متفاوتی برای پایداری‌های شورای شهری مشهد و البته شروع غیرقابل باوری برای اصلاح‌طلبان بود. اصلاح‌طلبانی که تنها با یک لیست وارد کارزار انتخابات شده بودند و اصولگرایانی که با چندین لیست بازی را شروع کردند. اصولگرایان حتی با وجود چندین لیست، نتوانستند یک  نفر از همفکران خود را وارد شورای پنجم کنند.

وقتی ما از برنامه پنج ساله صحبت می کنیم اولین موضوع این است که ادبیات نگارش و تدوین برنامه،باید چگونه باشد؟ بحث دوم این است که برنامه باید منجر به توسعه شود و نباید وضع موجود را حفظ کند و در نهایت این توسعه باید پایدار و در همه ابعاد اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی متوازن باشد.

 
سال 1392 هر چه بیشتر در مبحث " برنامه ریزی مسکن " تحقیق میکردم ، بیشتر به ضرورت اخذ مالیات ارزش افزوده بر ساخت و فروش مسکن پی می بردم ، تلاشی که نتیجه اش جز یک تحقیق دانشگاهی ، به مذاکره با نمایندگان مجلس انجامید . ولیکن در آن مقطع وزارت مسکن و شهرسازی ، به نمایندگی دولت مخالفت نمود و تلاش نمایندگان موافق راه به جایی نبرد .

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد از تجهیز 2 هزار و 500 دستگاه تاکسی به سامانه «من کارت» تا دو ماه آینده خبر داد و گفت: در فاز دوم این طرح تاکسی ها به سامانه کارتخوان مجهز می شوند.

الگوي حكمراني شهري خوب، مبحث جديدي است كه در حوزه مديريت شهري وارد شده است و داراي ويژگي‌هاي تداوم‌پذيري، حق و اختيار تصميم‌گيري، عدالت، كارآمدي و اثربخشي، شفافيت و پاسخگويي، شهروندي و التزام مدني و امنيت است كه داراي وابستگي متقابل‌اند و همديگر را تقويت مي‌كنند. يكي از مهم‌ترين المان‌هاي اين الگو شفافيت است. دكتر محمدمهدي برادران، كارشناس برنامه‌ريزي شهري در گفت‌وگو با «تعادل» در اين باره گفت: يكي از بحث‌هاي مطرح در دنياي امروز، بحث حكمروايي هوشمند شهري است كه مهم‌ترين شاخصه آن شفافيت و مشاركت شهروندي به شمار مي‌رود.  وي با بيان اينكه حكمروايي هوشمند از بستر خدمات مجازي براي ارتباط با شهروندان و شفاف‌سازي استفاده مي‌كند، افزود: ما بايد بتوانيم از اين الگو كه به عنوان بهترين الگو بين شهرهاي جهان معرفي شده است، استفاده كنيم. خوشبختانه بسياري از پيش‌زمينه‌هاي آن را نيز داريم. براي مثال نيروي انساني دانش محور داريم و همچنين زيرساخت‌هاي مربوط به فناوري اطلاعات در كشور وجود دارد. علاوه بر اين، سواد عمومي شهروندان تهراني نيز نسبت به شهروندان ديگر شهرهاي دنيا بسيار بالاست. 

برادران با تأکید بر اینکه آلودگی صوتی فرودگاه برای شهروندان مشهدی مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کند, خاطرنشان کرد: یکی از محورهای توسعه شهرداری مشهد انتقال فرودگاه مشهد به جایی دیگر است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد پیشنهاد داد تا درصدی از حامل های انرژی در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها به شهرداری ها تعلق بگیرد تا قیمت حمل و نقل شهری واقعی شود.

برادران گفت: در توافق با دولت بنا شد بسته پیشنهادی خود را برای حاشیه شهر ارائه کنیم اما متأسفانه در لایحه ردیفی برای این امر پیش‌بینی نشده است/ نمایندگان این موضوع و بودجه زیارت را جدی بگیرند.

درباره محمد مهدی برادران

همزمان با تدریس دروس دانشگاهی، مدیریت امور اجتماعی و مشارکت­های مردمی شهرداری را بر عهده گرفتم و تلاش نمودم با رویکرد اجتماعی به شهر، شکاف میان مردم و شهرداری را کاهش دهم...

زندگی نامه >>

 

گالری تصاویر