۱۸۳ میلیارد تومان کمک دولت در بودجه ۹۴ شهرداری مشهد لحاظ شد

۱۸۳ میلیارد تومان کمک دولت در بودجه ۹۴ شهرداری مشهد لحاظ شد

خبرگزاری تسنیم: معاون ‌شهردار‌ مشهد مقدس گفت: ۱۸۳ میلیارد تومان کمک دولت در بودجه ۹۴ شهرداری مشهد لحاظ شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس،به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمد مهدی برادران اظهار داشت: هزینه‌های جاری در مجموعه‌های اداری خود را با وجود تورم 20 درصدی باید مدیریت کنیم که در این راستا امسال با رعایت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، به میزان 11 درصد بودجه جاری شهرداری در سال 94 افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه بودجه برنامه مالی یک ساله یک سازمان است، افزود: در نظام برنامه‌ریزی شهر مشهد، افق چشم‌انداز 1404 به عنوان برنامه 20 ساله است که متناسب با آن برنامه‌های میان مدت چهار ساله تنظیم می‌شود که آخرین برنامه مدیریت شهری مشهد 93 تا 96 بوده است.

برادران افزود: اساسا در دولت، بودجه‌ای که در کل کشور مطرح است برای کلیه سازمان‌های دولتی توسط مجلس به تصویب می‌رسد ضمن اینکه 1300 بودجه دیگر توسط شهرداری‌های کشور توسط شوراهای اسلامی هر شهر به تصویب می‌رسد.

وی ادامه داد: پیشنهاد و اجرای بودجه را شهرداری و تصویب و نظارت بر آن را شورای اسلامی شهر مشهد عهده‌دار است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد بیان کرد: در شهر مشهد، تلاش ما بر این بود که در زمان مقرر، نیمه ابتدایی بهمن ماه بودجه سال آینده به شورای اسلامی شهر مشهد تقدیم شود که خوشبختانه بودجه امسال با 9300 میلیارد تومان روز گذشته در صحن علنی شورای اسلامی در قالب مشارکت‌های اقتصادی، پروژه‌های مختلف شهر و برای 19 سازمان و موسسه وابسته به شهرداری برای نخستین بار در نظام بودجه‌ریزی به طور متحد و در قالب آلبوم یکپارچه توسط شهردار مشهد تقدیم شورای اسلامی شهر شد.

برادران با بیان اینکه بودجه و سرمایه کل کشور در بودجه ریزی تاثیر بسزایی دارد، ادامه داد: در حال حاضر وضعیت اقتصادی کل کشور در شرایط رکورد قرار دارد که شهرداری مشهد در همین راستا به دلیل اینکه مکمل دولت است، امسال بودجه عمرانی را افزایش داد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه شرایط اقتصادی کشور با رکود مواجه است، این موضوع در تنظیم لایحه بودجه شهر مشهد تاثیرگذار بوده است که در این راستا ما باید در حوزه درآمدهای ناشی از ساخت و ساز و هزینه‌های جاری با رویکرد محتاطانه عمل کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد در ادامه گفت: اعضای شوراها نمایندگان مردم هستند که اجازه دارند حد و مرز بودجه را در افق‌های بالاتر تغییر دهند و مردم سهامدار شهر هستند و تمام اقدامات مدیریت شهری در راستای توسعه شهر قرار می‌گیرد که به ارتقای سطح زندگی مردم منجر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کلانشهر مشهد باید دارای خطوط ریلی درونشهری باشد، خاطرنشان کرد: اختصاص بودجه به قطارشهری مشهد، هزینه ماندگار و زیربنایی برای شهر به شمار می‌آید.

برادران با اشاره به اینکه 1300 پروژه در بودجه سال آینده داریم، اضافه کرد: همچنین 1000 میلیارد تومان برای تکمیل خط یک و احداث خطوط 2 و 3 قطار شهری مشهد در لایحه بودجه دیده شده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد با بیان اینکه هزینه در حمل و نقل ریلی سرمایه گذاری ماندگار و زیربنایی است، گفت: کلانشهری مثل مشهد به دلیل جمعیت بالا و ورود میلیونی زائران باید حمل و نقل ریلی در سطح یک کلانشهر دنیا را دارا باشد به همین منظور ماهیانه 30 میلیارد تومان در خط 2 قطار شهری مشهد هزینه می‌شود که این به اندازه احداث ماهیانه یک تقاطع غیرهمسطح است.

وی عنوان کرد: از 9300 میلیارد تومان بودجه پیشنهادی شهرداری مشهد به شورای اسلامی شهر که تا پایان سال توسط شورای اسلامی بررسی و به تصویب خواهد رسید، مبلغ 183 میلیارد تومان کمک دولتی بوده که 119 میلیارد تومان به پروژه قطارشهری اختصاص داده شده و مابقی برای سایر پروژه‌های مجموعه مدیریت شهری است.

برادران اضافه کرد: قرار بود نیمی از اعتبارات برای پروژه قطارشهری توسط دولت و نیمی دیگر توسط شهرداری اختصاص یابد، این درحالی است که دولت تنها 119 میلیارد تومان به این امر اختصاص داده شد که این مبلغ برای توسعه خطوط کفایت نمی‌کند و در این صورت این پروژه 20 سال به طول می‌انجامد.

وی افزود: در این راستا ما از اوراق مشارکت، صندوق ذخیره ارزی و از اعتبارات شهرداری برای توسعه خطوط و برای پروژه‌های عمرانی بهره گرفته‌‌ایم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد با بیان اینکه رویکرد مدیریت شهری در پروژه‌ها توسعه‌ای بوده است، افزود: 379 میلیارد تومان برای احداث پارک‌های شهری، 188 میلیارد تومان برای احداث کمربندی 75 متری جنوبی، 179 میلیارد تومان پارکینگ‌های عمومی، 140 میلیارد تومان ناوگان اتوبوسرانی، 12.5 میلیارد تومان ساخت مساجد، 25 میلیارد تومان برای خط سه بی آرتی، 90 میلیارد تومان اصلاح و بازسازی شبکه معابر و 18 میلیارد تومان برای کمربند سبز حاشیه شهر اختصاص خواهد یافت.

وی همچنین به اختصاص 21 میلیارد تومان به منابع آبی، 900 میلیارد تومان برای جابجایی پادگان‌ها و 140 میلیارد تومان برای بافت پیرامون حرم مطهر رضوی از بودجه سال 94 اشاره کرد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد با بیان اینکه مردم می‌توانند در نظارت بر پروژه‌های شهری نقش بسزایی داشته باشند، اظهار داشت: مدیریت شهری از پیشنهادات عموم مردم، دانشجویان، اصحاب رسانه و نخبگان و... در این راستا استقبال خواهد کرد.

درباره محمد مهدی برادران

همزمان با تدریس دروس دانشگاهی، مدیریت امور اجتماعی و مشارکت­های مردمی شهرداری را بر عهده گرفتم و تلاش نمودم با رویکرد اجتماعی به شهر، شکاف میان مردم و شهرداری را کاهش دهم...

زندگی نامه >>

 

گالری تصاویر